1976 Girls Cross Country
R.I. Track Coaches Association All Class & All Division
Class A
First Team
Ann Sullivan, Bay View
Joanne Choiniere, Cumberland
Susan Ratcliffe, Cumberland
Linda Simski, Cumberland
Janet O’Hara, Rogers
Jane Stewart, Toll Gate
Susan Coppa, Bay View
Second Team
Janice Choiniere, Cumberland
Chris Randall, Rogers
Anne Miller, Cumberland
Kathy O’Brien, Rogers
Maureen Meehan, Rogers
Suzanne Couture, Cumberland
Kim Pursley, Ponaganset
Third Team
Mary Miller, Cumberland
Janice Harpin, Rogers
Merit Brogden, Toll Gate
Lori Burns, Rogers
Sheila Randall, Rogers
Doreen Leyden, Bay View
Susan Young, Ponaganset
Class B
First Team
Carol Skalak, Central Falls
Patty Baker, Barrington
Cheryl Panzarella, Smithfield
Sherri Murphy, South Kingstown
Sheila Murphy, Lincoln School
Karen Hermiz, Central Falls
Donna Faria, East Providence
Second Team
Karen Murphy, South Kingstown
Linda Nedwidek, Narragansett
Kathy Kelley, Central Falls
Carolanne Abbatematteo, Smithfield
Julie McCrorie, Smithfield
Karen Davis, Smithfield
Doris Torres, South Kingstown
Third Team
Rene Crombie, North Kingstown
Cheryl DeMoranville, Barrington
Helen Carpenter, Lincoln School
Debbie Moore, South Kingstown
Cheryl Simpkins, North Providence
Diane Smith, Smithfield
Beth Mitchell, Central Falls
Eastern
First Team
Patti Baker, Barrington
Helen Carpenter, Lincoln School
Sue Coppa, Bay View
Cheryl DeMoranville, Barrington
Donna Faria, East Providence
Sheila Murphy, Lincoln School
Ann Sullivan, Bay View
Second Team
Arlene Chauvin, Warren
Daryl David, Bay View
Betsy Kinnally, Bay View
Diane Nightingale, Warren
Kerry Phayre, St. Xavier
Irma Robinson, East Providence
Joanne Trambukis, East Providence
Northern
First Team
JoAnn Choiniere, Cumberland
Karen Davis, Smithfield
Karen Hermiz, Central Falls
Cheryl Panazarella, Smithfield
Susan Ratcliffe, Cumberland
Linda Simskie, Cumberland
Carol Skalak, Central Falls
Second Team
Carolann Abbatamatteo, Smithfield
Janice Choiniere, Cumberland
Suzanne Courture, Cumberland
Kathy Killey, Central Falls
Julie McCrorie, Smithfield
Ann Miller, Cumberland
Diane Smith, Smithfield
Honorable Mention
Renee Benoit, Smithfield
Cheryl Fortier, Woonsocket
Mary Miller, Cumberland
Beth Mitchell, Central Falls
Cheryl Simpkins, North Providence
Maureen Sullivan, Lincoln
Western
First Team
Rene Crombie, North Kingstown
Karen Murphy, South Kingstown
Sherry Murphy, Lincoln
Linda Nedwidek, Narragansett
Janet O’Hara, Rogers
Chris Randall, Rogers
Jane Stewart, Toll Gate
Second Team
Melanie Mead, Rogers
Maureen Meehan, Rogers
Debbie Moore, South Kingstown
Kathy O’Brien, Rogers
Kim Pursley, Ponaganset
Doris Torres, South Kingstown
Carol Traxler, South Kingstown |